Prague Education Center –
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
Více než jazyková škola
Viber/WhatsApp/Telegram: +420 777 077 110
Osobní účet
Пражский образовательный Центр

Straxovka.cz: “Šílené věci” na ČNB nekončí

Straxovka.cz: “Šílené věci” na ČNB nekončí - 1

Je pravdou, že ČNB působí jako profesionální a nezávislá instituce v očích širší veřejnosti, která si na ČNB vzpomene pouze v souvislosti s hypotékou či inflací. Pokud se ale podíváme na jiný obor činnosti ČNB, např. dohled nad trhem pojištění pro cizince, tak zjistíme "šílené věci", kterými se její zaměstnanci ani nebojí veřejně chlubit. 

Pracovník ČNB: Zákony "se snažíme ohýbat, jak to jde"

Na jednom ze seminářů určených pro finanční experty prohlásil zaměstnanec odboru sankčních řízení ČNB JUDr. René Kurka, že  "... Samozřejmě princip je - o ČNB se nesmí mluvit buďto vůbec, anebo jenom dobře, že jo? Takže ideální je to teďka, že se o ní vůbec nemluví, byť se tam dějou šílený věci.". Je jasné, že "šilenými věcmi" v prohlášení doktora práv učiněném na přednášce věnované otázkám finančního a správního práva můžou být jedině věci nezákonné. Pan Kurka učinil více podobných výroků v rámci zmíněné přednášky s narážkami na hrubé ignorování či porušení zákona ze strany ČNB. Zajímavou je také skutečnost, že ČNB nikdy nepopřela obsah těchto výroků. 

Odbor ČNB, na kterém v době přednášky působil JUDr. René Kurka se zabývá hlavně tím, že rozdává pokuty. Nahrávky přednášky pana Kurky jsou uloženy mimo jiné ve spisu Nejvyššího správního soudu 2 Afs 304/2018 v jiné nesouvisející věci.

Kde má šílenost meze?

Začátkem roku 2022 získal JUDr. René Kurka angažmá v představenstvu soukromé pojišťovny PVZP.

Straxovka.cz: “Šílené věci” na ČNB nekončí - 2

Od té doby se kolem ČNB začínají dít ještě zajímavější věci. ČNB totiž několikrát ignorovala zákon a nezákonně zasáhla vůči společnosti straxovka.cz, se kterou PVZP dlouho nemůže najít společnou řeč. Cílem hned několika nezákonných zásahů ČNB se stala služba bezúročné půjčky, kterou poskytuje společnost straxovka.cz klientům na financování drahého pojištění KZPC. Ne bez zajímavosti je, že i PVZP dlouhodobě podniká nekalosoutěžní útoky jednak proti této společnosti, jednak výslovně proti zmíněné službě. 

ČNB několikrát vyžádala sjednané smlouvy o bezúročné půjčce, z toho v jednom případě jednala nad rámec svých stanovených pravomocí. Zároveň i přesto, že provedla důkladnou kontrolu těchto smluv a nezjistila žádné porušení u poskytované služby, tak se vehementně brání jakékoli zmínce o této skutečnosti. A to i tak, že pod hrozbou pokuty požádala odstranění zmínky o této pravdivé skutečnosti z webových stránek společnosti straxovka.cz. 

Společnost podala v prosinci 2023 žalobu proti nezákonnému zásahu ČNB u Městského soudu v Praze.

#PVZP #ČNB 

Zdroje:

  1. Nekalý boj PVZP proti pojištění na splátky: Výzva obchodním zástupcům (PDF).
  2. https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/deji-se-tam-silene-veci-rika-o-svem-chlebodarci-jeden-z-vedoucich-zamestnancu-cnb-1364078 
  3. https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/106/informace-poskytnute-ceskou-narodni-bankou-podle-zakona-c.-106-1999-sb.-o-svobodnem-pristupu-k-informacim/Informace-poskytnute-Ceskou-narodni-bankou-podle-zakona-c.-106-1999-Sb-00096.-o-svobodnem-pristupu-k-informacim 
  4. https://vyhledavac.nssoud.cz/DokumentOriginal/Html/649643 

Autor článku: Jurij Karpenko

10.01.2024

Спасибо!
Ok
Спасибо!
Урок был отослан.
А еще у нас есть
онлайн-уроки
Посмотреть!
Na těchto stránkách jsou použity soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.  
Souhlasím!